Začínáme s AVR.

Začínáme s AVR

převzato z http://extremeelectronics.co.in/avr-tutorials/getting-started-with-avr-microcontrollers/

 

Prvním krokem, jak začít s mikroprocesory, je vybrat si mikrořadičů s ním pracovat. K dispozici jsou stovky různých mikrořadičů od mnoha různých výrobců.

Volba mikrokontroléru

Existují dva rodina mikrokontrolérů, které jsou velmi populární mezi fandy. „PIC“ série od Microchip a „AVR“ série od firmy Atmel. Oba čipy jsou zázrak moderní mikroelektroniky. PIC vládl po dlouhou dobu, ale nyní AVR je také stále ve vážném soutěže.

Rychlost a snadnost použití.

Dávám přednost AVR, protože jsou rychlé.
Když PIC a AVR běží se stejnou frekvencí řekněme 16 MHz, pak AVR je vlastně  čtyřikrát rychlejší než PIC!
Ano 4 krát rychleji. To je proto, že PIC 4 cykly provádí jednotlivé spuštění cyklu, zatímco AVR provádí většinu instrukcí v 1 hodinovém cyklu. Navíc se mi líbí architektury AVR.
To umožňuje s využitím nejmodernějších funkcí u AVR, velmi snadné použití.
Tyto čipy jsou snadno dostupné a jsou levné.

Zdarma „C“ překladač.

A ještě jedna důležitá věc, obecně mikrokontrolér programy jsou psány v jazyce symbolických adres. Což možná víte, je velmi nízká úroveň a nestrukturovaný jazyk.  To dělá věci těžší. Nicméně, střední až high-end AVR MCU jsou dostatečně silné na podporu vysoké úrovně jazyka, jako je C.  Chcete-li psát programy v „c“ pro AVR nebo jiné mikrokontrolér musíte mít AC kompilátor pro tento MCU.
Obecně jsou tyto překladače drahé a jsou mimo dosah fandů a malých firem.
Ale naštěstí pro AVR MCU je velmi kvalitní překladač „C“ zdarma.
Je GNU C kompilátor. To je velmi populární a má velkou uživatelskou základnu. Je součástí svobodného a open source software revoluce, že jsme svědky (např. Linux, PHP, Apache, OpenOffice.org atd.). Poskytuje vynikající software bez dalších nákladů. Jsou dílem specializovaných programátorů po celém světě.

Různé AVR

Několik členů rodiny avr ATmega8 ATTINY2313 ATmega16

Několik obyčejných členů rodiny AVR

Teď jsme si vybrali jako pro nás vhodné AVR mikrokontroléry. Podívejme se, jaké různé AVR jsou k dispozici.
Populární mikrokontroléry rodiny AVR jsou
 • AT TINY2313 [20 PIN, 2K Flash, 128 Byte RAM, 128 Bytes EEPROM]
 • ATmega8 [28 PIN, 8K Flash, 1 kb RAM, 512 Byte EEPROM]
 • ATmega16 [40 PIN, 16K Flash, 1 KB RAM, 512 Byte EEPROM]
 • ATmega32 [40 PIN, 32K Flash, 2KB RAM, EEPROM 1 KB]

Můžete si vybrat některý z nich podle potřeby.

Ve výše uvedeném seznamu jsme zmínili klíčové parametr MCU. Tyto parametry jsou: –

 • Počet pinů MCU, které je mají například ATmeg8 má 28 pinů, zatímco ATmega16 má 40 pinů. Větší počet pin MCU má další externí hardware, který lze přidat k němu najednou. Ale to bude ve větší velikosti a nákladné. Takže pro levnější a menší konečného výrobku je nutné vybrat MCU s minimálním počtem pinů se vám podaří připojit všechna externí periferní zařízení.
 • Množství Flash Memory: Paměť flash je místo, kde je uložen hlavní program MCU. Tím více flash paměť větší a komplexní program je možné uložit. Ve stejné době, MCU s větší flash paměti má tendenci být dražší. Takže faktem je, vybrat MCU, který může jen držet svůj konečný program. Příklad ATmega8 má 8K Flash.
 • Velikost paměti RAM: Všechna data držte MCU za běhu programu jsou uloženy v paměti RAM. Takže více ram je možné uložit více dat za běhu. ATmega8 má 1 KB RAM.
 • Množství EEPROM: Pokud program MCU shromážděny některé údaje (jako hesla z uživatele) je uložena v paměti RAM. Ale MCU nemůže udržet tato data v případě, že napájení MCU je přerušeno. Pro uložení dat bez napájení MCU je třeba napsat jej do interní EEPROM. Jakmile jsou data zapsána do EEPROM. To nevyžaduje sílu udržet jeho hodnotu. Na příštím startu MCU může číst tato data z EEPROM. Ze seznamu je vidět, že ATmega8 má 512 bajtů EEPROM při ATmega32 má 1KB EEPROM.

Pojmy které jste se naučili  u jednoho MCU lze snadno aplikovat na jakýkoliv AVR za předpokladu, že čip má tuto funkci. Například se můžete naučili používat ADC (analogově digitální převodník) na ATmega8 pak můžete snadno použít ADC na jakémkoliv AVR, která má také ADC (jako ATmega16 nebo ATmega32). Zde budeme používat ATmega8, protože má správnou kombinaci velikosti, ceny a funkce. Má spoustu RAM a Flash, aby střední velikosti projekt s lehkostí. Také má mnoho na chip periferie, jako jsou

Pokud nerozumíte výše uvedené funkce není třeba se obávat. Každý bude mít své vlastní specializované výukové programy. Stačí pochopit, že jsou integrovány uvnitř čipu, a je váš život jednodušší.

Proces vývoje

Potřebné nástroje a proces vývoje AVR nebo jiného MCU vypadá takto

MCU Proces vývoje

MCU základě vývojového procesu.

Proto jsou nástroje, které potřebujete

Hardware

 • PC s operačním systémem WinXP or Better.
 • In-System programátor (ISP): Jedná se o zařízení, které spojuje MCU do počítače pro stahování programů do paměti Flash. Můžete si koupit AVR ISP programátor .
 • Development Board: To není nic jiného než váš projekt, který má hlavičku ISP programátor, takže lze snadno připojit a odpojit, pokud je vyžadován. V nejjednodušším případě má MCU s napájením, několik základních spojení a ISP záhlaví.
 • V neposlední řadě AVR MCU .
usb programátor AVR ISP

Typický USB Port Based ISP programátor

Velmi základní vývojová deska pro ATmega8 je uveden níže.

28 pin avr vývojová deska

Low Cost Development Board

Vývojová deska má

 • Mikrokontrolér.
 • 12V na 5V stabilizátor. Tato sekce má konektor pro adaptér DC , takže ho můžete snadno napájet.  LED poskytuje informaci o napájení desky.
 • Krystalový oscilátor poskytnout hodiny na MCU.
 • Resetovací obvod, aby MCU v provozním stavu normálně a obnovil  stisknutím tlačítka reset.
 • Circuit ISP pro stahování programů do MCU. Má 5×2 PIN mužské FRC Propojovací kabel, kde se můžete připojit výše uvedenou programátor.
 • Všechny ostatní piny MCU jsou k dispozici na mužské piny do kterých lze snadno připojit externí zařízení dle požadavků projektu.
 • Některé volné prototyping plochy (plocha PCB, kde můžete vložit a pájecí jakékoli součásti a připojit jej s MCU)
28 PIN AVR Development Board Přehled

Obsah Přehled

Vypalovacích programů do mikrokontroléru.

 • Připojte 12V 1A DC napájení .
 • Zapněte desku pomocí tlačítka „On / Off“ Switch.
 • LED by se měla rozsvítit.
 • Připojte programátor s desce pomocí 10 PIN FRC kabel. Piny jsou označen ISP.
 • Připojte programátor s PC pomocí USB kabelu.
programátor spojené s dev palubě

Program Stažení nastavení

Software

 • AC kompilátor (zdarma) Ten sestaví program, který je napsán v jazyce vyšší úrovně do strojového jazyka. Po úspěšné kompilaci a sestavení získáte soubor s. Hex , které budete muset vypálit do paměti flash na MCU.
 • VÝVOJOVÉ PROSTŘEDÍ (IDE) JE (zdarma):  IDE je software, který vám pomůže psát a upravovat programy, organizovat různé soubory projektu. Snadno dávat příkazy pomocí nabídky nebo panelu nástrojů pro kompilaci a vytváření projektu. IDE podporující všechny mikrokontroléry Atmel je od vyrobce Atmel Corp.  Nejnovější IDE form Atmel se Atmel studio 6 . To si může být zdarma stáhnout.  Součástí Atmel Studio 6 je i avr-gcc kompilátor C, takže nemusíte instalovat zvlášť.
 • Programátor software zdarma (free) Tento software vám pomůže vypálit výše uvedené hex soubor do MCU . Pomůže nám eXtreme Burner – AVR , který je snadno ovladatelný, podporuje USB porty a běží na moderní OS jako jsou Windows Vista a Windows 7.
atmel studio 6

Atmel Studio 6

extrémní hořák avr

eXtreme Burner – AVR

Napsal
-Avinash Gupta

You must be logged in to post a comment.