Slepičky – křepelky – krůty

 Plemena slepic – základní přehled

Plemena slepic

Plemena slepic

některá musím ještě doplnit

*

Velikosti vajček.

* Stavba kurníku – http://sofie-anna.rajce.idnes.cz/Stavby_a_prestavby_kurniku%2C_Richard_Spera/
*

*

Teď máme

*

Bresse gauloise

Jedná se o jedno z nejstarších francouzských plemen, z hlediska výskytu v psaném textu o plemeno nejstarší. Je zmiňováno od konce 16.století, od doby připojení savoyské části Bresse k Francii. Už zde se hovoří o bresském kapounovi(?) a slepici. Slepice se bezesporu stala symbolem tohoto výjimečného drůbežího plemene a místního know-how ! Je také nejznámější ze všech francouzských plemen díky své dlouhé pověsti jak ve Francii, tak I ve světě.

Náš nový kurníka a hejno Bresse

Náš nový kurníka a hejno Bresse

Bresse gauloise

Bresse gauloise

Přesná specifikace brésského kuřete:

 Bresse gauloisku k dispozici ve 4 provedeních:

Modrá

Bílá

Šedá

Černá.

Bílá je také k dispozici s bledou hřebene.

 

STANDARD:

A.Généralités

Origin. -Region Z Bresse. Je však třeba poznamenat, že toto označení (Bresse) neplatí a nemůže být implicitně použity pouze v rámci jedné zeměpisné oblasti, oblasti Bresse, definované a chráněné zákonem.
násadová vejce. ~ 60g bílý plášť
kroužky průměr. Kohout : 18mm ~ slepice:. 16 mm
U bílé odrůda mohou být označeny 20 mm (kohout) a 18 mm (slepice) kroužky

B. Druh a účel chovu

Drůbež středně velká, protáhlá, elegantní, živý a mimořádně tenký rám tvaru.
zachování hledání, ale především zlepšení typ a kvalitu snášky a masa. C.Standard

Kohout :

Sboru. -Although Proporcí, protáhlá.
Cou. Kratší; dostatek kapuce zdobené peřím a dlouhý tenký.
Dos. -large Mírně nakloněná dozadu.
hrudi. -large, Full.
Břicho. -Although Vyvinuto.
AILES. -Although Tight k tělu.
Hřeben. -Fournie, Srpy dobře vyvinuté. Musí svírat ostrý úhel s linií hřbetu.
Hlava.   – Dost krátká, jemná, ostříhané vousy nebo oblíbené položky.
Krétu. -Jednoduché, Pravý, střední výšky, lehce nastavit na zobáku,
Crétillons trojúhelníkové; přehledné lalok navazuje na linii krku; Velmi jemná textura,red.
Wattles. -De Středních, červený, hladký, v pohodě.
příušnicím. Sublingvální mandle. Bílá.
Tvář. -Red.
oči. -Grands, Expresivní duhovky co nejtmavší. Hnědé oko duhovka oka vikev řekl, představuje typ hledání pro všechny odrůdy.
Bec. -Middle Dost silný.
stehen. -Although Přiměřené.
Tarses. -Fins, Středně dlouhé, hladké, nenápadné váhy.
barva modrá ocel.
opeření. -Although Přilepené k tělu.
Slepička:

Ridge, střední velikosti, je až do prvních Crétillons a pak padá zpět na jedné straně;Velmi jemná textura, hladce.
Příušnice zaoblené.
Ocas, zvednutý bez nadbytku, mírně ustoupil tvoří ostrý úhel s linií hřbetu. D. Odrůdy

 

Odrůda s názvem šedá  (bílá tužka černá)
Coq:
  čepec, lancety a bílý bryndák. White zpět vykládané šedé skvrny skryté pod množstvím hackle peří. Sub-šedá barva. křídlo, uzavřený je bílá, označená v nejlepších předmětů o 2 příčky. Kryty ocas, malé a velké černé srpy lemované bílým lemováním. Velké černé peří. Příušnice lehce duhové červené. . Břicho bílé až slabě našedlé kur domácí: hlava, límec a bílé hrudi. Zpět, topy křídel, ledvin a ocas tužkou v černé barvě, takže peří je lehčí než tmavší celkový dojem. Pozorování peří potvrzujících difúzní zámky netvoří elipsy nebo krokve. . Wing bílý trojúhelník v nejlepších jedinců Příušnice někdy do modra. vážné vady: V kohouta: čepec, lancety a plastron nečistý, nebo tažené tužkou. Peří a srpy napadl bílý. U kuřat: Peří tužkou na hrudi a černé napadl dolní část těla; černé peří

Odrůda s názvem modrá:
zobák tmavý roh; výrazně modřejší než ostatní odrůdy kloubu; . Bílý nebo slabě tónovaná nehty COQ: Na krásné modré couval, lehké potrubí tolerována; The Cape, ramena, záda, lancety a ocas velmi tmavě modré. KUŘECÍ: Na krásné modré narodil. Čepec tmavší, světle potrubí tolerována. Poznámka: skutečné předměty bez hrany jsou vzácné závažné nedostatky: Modrá příliš světlý, červená Hackle; žlutá nebo červená upozorňuje na peří; černé nebo vybledlé peří.

Bílá odrůda

Příušnice bílý sníh, někdy duhové červené kohoutem a namodralá bílá na slepice;namodralý zobák; bílé drápy.

Poznámka: Existuje celá řada bílých-Bresse gauloisku bledý hřeben a jemnější maso. TĚŽKÉ VADY: silné odrazy v nažloutlé peří.
Černá odrůda
V této odrůdy, tarsi tmavší.
peří černé a zelené odstíny. vážné vady: přítomnost červené peří, bílé nebo barevné

Váha kohouta 3,5-4kg, slepičky 2,5-3kg, roční snáška až 240 vajec o hmotnosti 60g i víc.

Pták by měl žít volně a v otevřeném prostoru 3/4 svého života.

Jeho strava se skládá převážně z kukuřice.
Pro informaci násadová vajčka z Německa stojí od 1,50-2euro.  Link na Německého chovatele : www.1a-ei.de
Prodej ve Francii :
Bresse France v Eurech

Bresse France v Eurech

 

*

Wyandotka stříbrná černě lemovaná

Wyandotka stříbrná s černým lemováním

Wyandotka stříbrná s černým lemováním

 


Wyandotky byly vyšlechtěny ve Spojených státech amerických Johnem P. Ray of Hemlockem
jako nosné plemeno. Na jejich vzniku se podílely kočinky, hamburčanky, sebritky, brahmanky a malajky. Během jejich šlechtění se jim i říkalo americké sebritky, excelsiorky, nebo chittagonské slepice. Hmotnost kohouta je 2,5-3kg, hmotnost slepice 2-3kg. Snáška je 160-180 vajec se žlutavou až tmavě hnědou skořápkou. Jsou odolnější vůči nízkým teplotám, než jiná plemena slepic. Kvokavost je dobře zachovaná, bez problémů vysedí i 15 vajec.

Popis

Peří wyandotek není příliš přiléhavé, je jako nakypřené, což opticky vytváří oblý, téměř kulovitý tvar těla. Kohout má širokou a kratší hlavu se středně velkým jemně perlovaným růžicovým hřebenem. Obličej je hladký, červený, bez peří, ušnice oválné, rovněž červené, laloky středně dlouhé, dobře zaoblené. Zobák je silný, krátký, mírně ohnutý. Krk má wyandotka středně dlouhý s bohatým krčním závěsem. Prsa plná, široká a krátká záda. Linie zad tvoří mírné sedlo. Ocas je krátký a plný, při pohledu zezadu střechovitý, ze strany zaoblený. Není vějířovitý, nýbrž je tvořen mnoha nedlouhými srpy. Středně dlouhé žluté běháky jsou široko rozestavěné. Slípka oproti kohoutovi působí ještě oblejším tvarem těla a má výrazně hloub spuštěné břicho – zdroj textu: http://www.ifauna.cz

Velikost kroužku velkých vyandotkek:
kohout 22
slepice 20
*
Dne 22.2.2013
Tak jsme se dočkali Vyandotky se od čtvrtka do pátka večer vylíhli.
Wyandotky kuřátka 2013-02-22 33
Wyandotky kuřátka 2013-02-22 33
*

Wyandotky kuřátka 2013-02-22 31

*

 

 

Zlatá česká kropenka

*

kohout_ceska_zlata_kropenka

kohout_ceska_zlata_kropenka

Česká zlatá kropenka je otužilá, nenáročná, skvěle snáší, a to i v zimě. Navíc se jedná o plemeno velmi pohledné. Přesto je za hranicemi ceněné skoro více, než u nás, což je jistě škoda.

Česká zlatá kropenka je ryze české plemeno, jehož genetický základ bylo položen před mnoha stoletími. Z historické literatury totiž vyplývá, že už dánský král Valdemar dostal při sňatku s českou princeznou Markétou kromě jiného svatebním darem slepice černé češky. Že se tyto předchůdkyně zlatých kropenek na severu Evropy dochovaly pod tímto názvem do současnosti, potvrzují naši chovatelé, kteří jezdí do Dánska na výstavy drobného zvířectva.

Kropenka je jedním ze dvou českých plemen slepic. Jestliže šumavanky dnes bojují o přežití, tak kropenky na rozdíl od nich nemají genetické problémy. Mají širší chovatelskou základnu a chovají se i v zahraničí, zejména v Německu.

Kohout zlaté české kropenky

Němečtí chovatelé k nám dokonce jezdí nakupovat násadu, a to nejen pro užitek, ale také kvůli líbivosti zlatého zbarvení, v němž krásně vyniká tmavší kropení.

Skvělé vlastnosti české kropenky
„Češka je slepice typem lehká, neuvěřitelně nenáročná a otužilá. Oproti jiným plemenům drůbeže spotřebuje výrazně méně krmiva. Velkou část potravy si nasbírá i sama. Kdyby měla opravdu velký výběh, dokáže se od jara do podzimu o sebe postarat. Nahledá si broučky, červíky, semena, travičku a udrží se tak při životě,“ hodnotí českou zlatou kropenku Karel Motejzík z Podlešína na Kladensku.

České kropenky se chovají zejména kvůli snášce.
•Když mají přiměřenou výživu, snášejí ročně kolem 180 vajec.
•Hmotnost vajíčka je 60 g a barva skořápky je světle krémová.
•Protože to jsou slepičky otužilé, nesou i v zimním období.

Masná výtěžnost proti jiným lehkým drůbežím plemenům, například vlaškám či leghornkám, je lepší. Slepice váží 2 až 2,50 kg a kohouti mohou docílit hmotnosti 2,50 až 2,80 kg. Výjimkou není ani tříkilový kohout, ale standard až takovou hmotnost nepřipouští.

Zlaté české kropenky
*

Vlašky

*

vlaška koroptví
vlaška koroptví
vlaška rodobarvá
vlaška rodobarvá
Vlaška koroptví - právě vylíhlé   2013-03-06
Vlaška koroptví – právě vylíhlé 2013-03-06

*

Vlašky pocházejí z Itálie. Jsou to velmi dobré nosnice a jejich roční snáška se udává 160 až 200 vajec (dle kontroly užitkovosti v roce 2008 to bylo 171 vajec za rok) o průměrné hmotnosti 55 g.

Jako nejlepší nosnice jsou označovány vlašky koroptví, jinak zbarvené vlašky za nimi ve snášce pokulhávají. Vejce mají bílou až světle žlutou skořápku a vlašky téměř nekvokají. Je lepší je chovat ve velkém výběhu, kde si obstarají značnou část potravy samy. Vlašky jsou velmi temperamentní a rády létají. Pokud ovšem mají dostatečně velký výběh, není s jejich přelétavostí problém.

Ve světě bylo vyšlechtěno několik typů vlašek (anglický, německý a americký), které se od sebe liší zejména hřebenem a ocasem. Hřeben vlašky je jednoduchý a praporek sleduje linii hlavy. U slepice je hřeben v polovině klopený. V některých zemích nejsou vlašky samostatně uznávány a jsou označovány jako leghornky příslušného typu. V Česku je vlaška a leghornka rozlišována. Vlaška je chována ve velkém množství barevných rázů, kterých je více než dvacet.

Vlaška má svou zdrobnělou variantu, u níž se udává roční snáška 130 vajec o hmotnosti zhruba 35 g.

*

*

Slepičky Sussex

Sasex kohout

Sasex kohout

Slepička Sasex

Slepička Sasex

 

 

Křepelký japonské

 

Křepelky 2
Křepelky 2
Křepelky
Křepelky

 

Křepelka bílá
Křepelka bílá

Z líhnutí
Křepelky v dolíhni 2013-02-11 001
Křepelky v dolíhni 2013-02-11 001
Křepelky 2013-02-13 010
Křepelky 2013-02-13 010
Křepelky 2013-02-13 024
Křepelky 2013-02-13 024

Křepelky 2013-02-17
Křepelky 2013-02-17

 

 

Pak ještě čínský kachničky, indický běžce,

Kachničky

Kachničky

Kachňata mají rychlý růst.

Za 50 dní od vylíhnutí znásobí svou váhu 40x.V této době dosahují první jatečné zralosti a proto snahou chovatelů je odporazit kachňata max do 60 dne věku.Pak začínají pelichat a je velmi obtížné je škubat.Ž.h. v tomto věku je 2,5-2,8 kg.
Musíme dodržet tyto teploty pod zdrojem : do 5 dnů – 27-30C
do 10 dnů – 23-26C
do 20dnů – 18-22C
od 21 dne – 17C i méně
Podestýlka se připravuje nejčastěji z řezané slámy,drcených lodyh topinamburů či hoblovaček.Pravidelné přistýlání k počáteční výšce 6-10 cm je nutné – sucho.
Optimální délka světelného dne je 16-20 hod.V případě potřeby upravíme uměle.

husy Bílé a Landeské s kačerem husy Německé.

Jo taky králíčky

Králíčci

Králíčci

 

 

 

 

*

*

 

Stavba kurníku :

http://www.youtube.com/watch?v=3xBiSp6rQM0&feature=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=v-58AHgDQHs

http://www.youtube.com/watch?v=LQVu6MTCH5w

*

* Světelný režim pro slepice *

SRPEN : 5.00 hod – 5.30 hod ( od 15. dne v měsíci )

ZÁŘÍ : 4,00 – 6,30

ŘÍJEN: 3,00 – 7,30

LITOPAD: 2,00 – 8,30

PROSINEC: 1,30 – 9,00

LEDEN: 2,00 – 9,00

ÚNOR: 3,00 – 8,00

BŘEZEN: 4,00 – 7,00

DUBEN: 5,00 – 6,00 (do 15. dne v měsíci)

Květen až červenec bez svícení

*

*

Recept na nakládání vajec z

www.clanky.vareni.cz


Nakládání vajec

 

Nejlepší k nakládání jsou vejce snesená od března do května a pak ke konci srpna až do poloviny září. Vejce musí být čistá, čerstvá, bez porušených skořápek. Předem je nemyjeme, abychom neporušili jemnou bílkovinnou vrstvu, která chrání vejce zvenčí.

Do vápna

Na jednu pětilitrovou láhev použijeme 300g vápna. Kusové vápno dáme do starého hrnce a za stálého míchání dlouhou tyčkou ho poléváme studenou vodou. Vyhašené vápno – bílou kaši – dáme na dno nádoby (asi 3 cm) a stavíme na ně špičkou dolů vejce. Vejce takto vrstvíme až do plné nádoby. Zbytek vápna rozmícháme s vodou, necháme ustát a touto zakalenou vodu sklenici dolijeme tak, aby vejce přesahovala asi o 5 cm.

Do vodního skla

Vodní sklo je husté, nepatrně nazelenalé nebo nažloutlé a bez zápachu. Jde o křemičitan sodný nebo draselný. Vodní sklo dobře ucpává póry ve vaječných skořápkách a izoluje jedno vejce od druhého. Když se náhodou jedno kazí, nevyteče a nezpůsobí zkažení ostatních vajec. Vejce nakládáme opět do pětilitrových nádob – sklenic nebo hrnců a upevňujeme je dřevěnou dýhou. Sklenice uzavíráme mastným papírem nebo pergamenem. Roztok snadno vysychá, rosoluje a tuhne, proto jej doléváme vodou. Do pětilitrové sklenice se vejde podle velikosti max.46 vajec. Ředění roztoku je 1:9, tedy na jeden díl vodního skla devět dílů vody.


You must be logged in to post a comment.