Dojení koz

*

Kozy můžeme dojit cca 8-9 měsíců v roce.

Nádoj se pohybuje v průměru okolo 2 litrů na začátku laktace tz. po porodu kozlat a postupně klesá až tak do Listopadu, kdy je dobré snížit krmnou dávku a kozy zasušit.

Samozřejmě jsou kozy co dojí i 5-6 litrů. Musí tomu odpovídat i krmná dávka a přísun tekutin.

Nejvíce nadojí kozy ustájené ve chlívku se stále plným žlabem krmení. Pokud je stáj čistá a udržovaná i tyto kozy produkují kvalitní a chutné mléko. My chováme kozy na volno ve velkém výběhu s přísunem větviček, žaludů a pod. Tyto zvířata jsou otužilá a zdravá. Mléko je voňavé a zdravé.

Nejchutnější mléko “prý” produkují kozy Anglonubijské. Máme několik AN podílových koz a rozdíl v kvalitě mléka jsme byli schopni rozpoznat pouze v době kdy kozy byly na seně. Jakmile přešli kozy na zelené krmení nebyli jsme schopni mléka od sebe chuťově odlišit.

AN kozy mají ale v průměru v mléce i vyšší obsah bílkoviny a tuky.

Kozy můžeme dojit ručně. To se dá bez problémů tak cca do 10-12 kusů a to ještě za předpokladu, že máte v chovu kozy co se dobře dojí.

Důrazně doporučuji vyřadit z chovu kozy co mají extrémně malé struky nebo malé dirky ve strucích a mléko musíte vymačkávat velkou silou. Při ručním dojení přijdete časem o ruce. Je to o Vaše zdraví.

Pokud dojíte více cca jak 5 kusů doporučuji strojní dojení. Musíte při tom zvážit zda čas který ušetříte strojním dojením neztratíte pak následným důkladným vymýváním dojícího zařízení a také jak zlikvidujete chemikálie nutné na důkladný proplach všech částí dojícího zařízení.

 

 

Dodavatel dojících zařízení.

http://www.skvara-dojeni.ic.cz/index.html