Nafouknutí kozy – acidóza – alkalóza

Pokud se Vám stane, že koza se nadme jde většinou o to, že sežrala něco na co její trávící trakt není zvyklí. Např. dostane se k většímu množství šrotu, ovoce, nevysušeného chleba apod.  Jestli víte něco o tom, jak se mají krmit přežvýkavci, tak víte, že acidóze lze lehce předejít postupným navykáním na krmivo, aby se bachorová mikroflóra stihla přizpůsobit danému krmivu.

Acidóza vzniká při náhlém přechodu na krmivo s vysokou energií.

Acidózu si můžete uhnat jakoukoli obilovinou, pokud na ni zvíře není navyklé,

Alkalóza zas při přechodu na krmivo s vysokým množstvím NL.

Alkalózu zas jakýmikoli bílkovinnými krmivy.

Pokud to jde nejlépe je zavolat ihned veterináře. Ale opravdu ihned. Jinak Vám koza může do 6 hodin v bolestech pojít.

Převážné většině se to dá zvládnout Tympasolem/tympanolem/prodigestanem, masáží a pohybem, pokud tohle nezabere, tak  sonda a pak až tedy případně nějaké propichování-trokarovaní.

Každý, kdo si pořizuje kozu by měl vědět ty nejzákladnější věci – třeba nejčastější nebezpečí, nemoci a co se při nich dělá.

Tympasol je snad s desinfekcí nejzákladnější vybavení každého, kdo má doma přežvýkavce, tedy měl by mít.

ale na nadmutí – netrokarovat. To je nejkrajnější přístup. Sežeňte si hadičku či sondu na napájení telat – zavést do bachoru a masírovat bříško – tím jí “upustíte” a hlavně před tím, nalít tympanolem, tympasolem, nebo něčím takovým. Nejlépe ještě injekčně buscopan – proti bolesi a křečem. Pokud už musíte propíchnout dutinu břišní – vždy je lepší pak aplikovat antibiotika… Je to velký zásah.

You must be logged in to post a comment.