Odrohování koz

Odrohování  koz

Na odrohování je několik metod :

  1. Chirurgicky – veterinář
  2. Speciální pastu
  3. Kastračníma gumičkama

 

Odpadlé rohy

Odpadlé rohy

 

Ad 1)   Chirurgicky – provádí  veterinář  speciální pilkou. Provádí se u starších kusů a řez často poměrně dost krvácí.  Není to zrovna pěkný pohled a pro laika to vypadá jako týrání zvířat.

Bohužel, u některých agresivnějších jedinců je to nutné. Zabrání se tím často těžkým zraněním obsluhujícího personálu i ostatních zvířat ve stádě.

AD 2)   Speciální pasta se dá použít pouze u zvířat do několika dní po narození. Je to nejjednoduší způsob, ale pasta poměrně agresivní a obsluha musí pracovat v rukavicích. Pasta se nanese na puky začínajících rohů a ona tyto puky vlastně vyžere. Pastu dodává např. firma Vebor – www.vebor.cz  . je třeba se přísně řídit návodem.

 

Ad 3)   Kastračníma gumičkama  – tato metoda je jednoduchá, ale dá se použít až u zvířat starších 1 roku, kdy už rohy rostou minimálně. Pokud je použijete brzo, rohy mohou ještě dorůstat a narostou jim pak různé paskvily.

Odrohování  koz kastračníma gumičkama

Kastrační gumičky

Kastrační gumičky

Zatím používám tento způsob. Má několik výhod.  Hlavní je, že je to velice jednoduché. Za další zvířata jsou už starší a znáte jejich charakter tz. Odrohovávám jen agresivnější kusy. Také pokud mám kvalitní vůdkyni stáda, tak jí nechávám rohy a tím její postavení ve stádě upevním. Kozy jsou stádová zvířata a neustále soupeří o postavení ve stádě. Pokud provedete  odrohování více kusů,  celá  Hierarchie  ve stádě se zhroutí. Je také třeba zvážit, že odrohování má obrovský vliv na psychiku  odrohovaného zvířete. Nejen, že poklesne v hierarchii stáda  na poslední místo, ale u kvalitních zvířat může dojít i k poklesu dojivost.  Celkem trvá asi 3 měsíce než se koza z tohoto zásahu vzpamatuje, ale to je hodně individuální. Koza od kozy se hodně liší v charakteru a následně v chování během odrohování  i po něm.

Pokud se rozhodnete odrohovávat  gumičkami, tak  já kastrační gumičky narvu na rohy ručně. Jde si pomoc kleštěna na kastrační gumičky případně lze použít provázky. Používají se  3 tenčí provázky asi 50 cm dlouhé. Všechny 3 provázky se  navléknou  do gumičky a pomocí nich se gumička roztáhne a navleče na roh.  Gumička se musí nasadit hodně u hlavy, aby nezůstaly pahýly. A také pozor na chlupy, to by se gumičky špatně zařezávaly.

Některé kozy jsou šikovné a umí si gumičky sundat. Doporučuji pak udělat kulatým pilníčkem, v místě kam má přijít gumička, v rohu žlábky. Jde to pak lépe.

Rohy upadnou asi za 4 až 8 týdnů. Je trochu krve, stačí to postříkat dezinfekcí.

Jedné koze visel roh na kousku kůže, tak jsme ho museli  odstříhnout.

 

Na rohu je ještě i kastrační gumička

Na rohu je ještě i kastrační gumička

 

Po odrohování

Po odrohování

I když se to jeví dost strašidelně, není důvod se toho obávat.  Jen je třeba to ošetřit a neodrohovat v době výskytu much.  Názory i zkušenosti na tento způsob se různí, povolený není,  ale já ho vřele doporučuji, když už rohy jsou.

Doporučuji po odrohování, pokud je problém s vekou ránou na hlavě očkovat proti tetanu.  Je dobré, nikoli nutné.  Může se očkovat  i  celé stádo Covexinem, ale není to levná záležitost.

Samozřejmě jsteli v  rizikové oblasti, neriskujte a naočkujte  a včas přeočkujte.

My to neděláme.  Zastříkáme  Silver sprayem a v pohodě.

Doporučuji  nedělat  to v létě, ale pouze na jaře, a na podzim, či v zimě, když nejsou mrchy mouchy.

Kastrační gumičky

Kastrační gumičky

 Tak už jeden roh upadl. Druhý drží. Je krásně vidět jak je gumička nasazena až skoro u hlavy a jak je zařízlá do rohu.

Jeden roh už upadl

Jeden roh už upadl

 

 

Upadlí roh.   Na druhé fotce již oba rohy a na jednom je vidět i gumička, která roh škrtila.

Odpadlé rohy

Odpadlé rohy

 

Po odrohování

Po odrohování

Odrohovaná Jarmila

Odrohovaná Jarmila

Jiná kozička, která byla odrohovaná příliš brzo a rohy dorostli. Koza se naučila otloukat nasazené gumičky a tak zdárně odolává snaze o odrohování.

 

Špadně odrohovaná koza

Špadně odrohovaná koza

 

 

 

 

 

 

You must be logged in to post a comment.