Odrohování koz
Na odrohování je několik metod :
- Chirurgicky – veterinář
- Speciální pastu
- Kastračníma gumičkama
Ad 1) Chirurgicky – provádí veterinář speciální pilkou. Provádí se u starších kusů a řez často poměrně dost krvácí. Není to zrovna pěkný pohled a pro laika to vypadá jako týrání zvířat.
Bohužel, u některých agresivnějších jedinců je to nutné. Zabrání se tím často těžkým zraněním obsluhujícího personálu i ostatních zvířat ve stádě.
AD 2) Speciální pasta se dá použít pouze u zvířat do několika dní po narození. Je to nejjednoduší způsob, ale pasta poměrně agresivní a obsluha musí pracovat v rukavicích. Pasta se nanese na puky začínajících rohů a ona tyto puky vlastně vyžere. Pastu dodává např. firma Vebor – www.vebor.cz . je třeba se přísně řídit návodem.
Ad 3) Kastračníma gumičkama – tato metoda je jednoduchá, ale dá se použít až u zvířat starších 1 roku, kdy už rohy rostou minimálně. Pokud je použijete brzo, rohy mohou ještě dorůstat a narostou jim pak různé paskvily.
Odrohování koz kastračníma gumičkama
Zatím používám tento způsob. Má několik výhod. Hlavní je, že je to velice jednoduché. Za další zvířata jsou už starší a znáte jejich charakter tz. Odrohovávám jen agresivnější kusy. Také pokud mám kvalitní vůdkyni stáda, tak jí nechávám rohy a tím její postavení ve stádě upevním. Kozy jsou stádová zvířata a neustále soupeří o postavení ve stádě. Pokud provedete odrohování více kusů, celá Hierarchie ve stádě se zhroutí. Je také třeba zvážit, že odrohování má obrovský vliv na psychiku odrohovaného zvířete. Nejen, že poklesne v hierarchii stáda na poslední místo, ale u kvalitních zvířat může dojít i k poklesu dojivost. Celkem trvá asi 3 měsíce než se koza z tohoto zásahu vzpamatuje, ale to je hodně individuální. Koza od kozy se hodně liší v charakteru a následně v chování během odrohování i po něm.
Pokud se rozhodnete odrohovávat gumičkami, tak já kastrační gumičky narvu na rohy ručně. Jde si pomoc kleštěna na kastrační gumičky případně lze použít provázky. Používají se 3 tenčí provázky asi 50 cm dlouhé. Všechny 3 provázky se navléknou do gumičky a pomocí nich se gumička roztáhne a navleče na roh. Gumička se musí nasadit hodně u hlavy, aby nezůstaly pahýly. A také pozor na chlupy, to by se gumičky špatně zařezávaly.
Některé kozy jsou šikovné a umí si gumičky sundat. Doporučuji pak udělat kulatým pilníčkem, v místě kam má přijít gumička, v rohu žlábky. Jde to pak lépe.
Rohy upadnou asi za 4 až 8 týdnů. Je trochu krve, stačí to postříkat dezinfekcí.
Jedné koze visel roh na kousku kůže, tak jsme ho museli odstříhnout.
I když se to jeví dost strašidelně, není důvod se toho obávat. Jen je třeba to ošetřit a neodrohovat v době výskytu much. Názory i zkušenosti na tento způsob se různí, povolený není, ale já ho vřele doporučuji, když už rohy jsou.
Doporučuji po odrohování, pokud je problém s vekou ránou na hlavě očkovat proti tetanu. Je dobré, nikoli nutné. Může se očkovat i celé stádo Covexinem, ale není to levná záležitost.
Samozřejmě jsteli v rizikové oblasti, neriskujte a naočkujte a včas přeočkujte.
My to neděláme. Zastříkáme Silver sprayem a v pohodě.
Doporučuji nedělat to v létě, ale pouze na jaře, a na podzim, či v zimě, když nejsou mrchy mouchy.
Tak už jeden roh upadl. Druhý drží. Je krásně vidět jak je gumička nasazena až skoro u hlavy a jak je zařízlá do rohu.
Upadlí roh. Na druhé fotce již oba rohy a na jednom je vidět i gumička, která roh škrtila.
Jiná kozička, která byla odrohovaná příliš brzo a rohy dorostli. Koza se naučila otloukat nasazené gumičky a tak zdárně odolává snaze o odrohování.
You must be logged in to post a comment.