Péče o paznechty a zranění

*

Na dezinfekci zranění a ošetřených míst jsou nejlepší :

Fatroximin nebo Pederipra

Fatroximin je na rány je to lokální antibiotikum.

Úprava paznechtů

Hodně často se setkáte s hodně zanedbanými paznechty.

Nebojte se je rychla a razantně upravit. Prokrvení se do přerostlích částí paznechtů nerozšiřuje a tak můžete přerostlé části v klidu odstranit klečtěma nebo zahradníma nůžkama.  Dokončení úpravy se pak dá provést např. lámacím nožíkem.

Opravdu to není nic složitého. Někdo používá kleště někdo nůž. Vyškrábnete našlapané nečistoty z chodidla a pak odstraníte přebytečnou stěnu až na  úroveň zdravé tkáně. Zkrátíte špičku.  Chodidlo se neupravuje jen je třeba ho důkladně očistit. Podle něj se řídíte.
*

Autorská diskuze - obrázek

Odřezává se vždy vše, co přečuhuje smerem dovnitř do středu kopýtka, to, co je nad hranou viz. nákres. (šipky na levím paznehtíku, tlustá čára je správný tvar). A také mezi paznehty na širším konci-nášlapný polštářek, ořezat to, co tlačí na druhý paznehtík, vrůstá mezi ně.
Podle mě je správně ošetřený pazneht zbaven všeho, co má koza/ovce navíc na rozdíl od mláděte. Kůzlata a jehňata mají kopýtka taková soudkovitá a bez špiček a to je správně. Ze začátku jsem se také bál  řezat do hloubky ty špičky, ale jsou opravdu zbytečné. Pokud se kozičky a ovečky procházejí po tvrdém, nemají je.

Pěkně je to popsáno zde :  http://www.ifauna.cz/ovce-kozy/forum/r/detail/689051/uprava-paznehtu-kopytek

Zde je video o upravě paznechtů : https://www.youtube.com/watch?v=ugMu_c2lGyI

*

Na konec je možno vše zastříkat Kubatolem ve  spray. Je určený k ošetřování mikrobiálních ekzémů, při onemocnění kopyt a paznehtů,  kde je indikována léčba dehtem (např. hniloba rohového střelu apod.), k ošetření plošných odřenin, paznehtních defektů, k ošetření po pravidelné úpravě paznehtů, k upevnění kopytních obvazů i krycích obvazů. Používá se také u dermatomykóz hospodářských zvířat, zvláště v počátečních stádiích, resp. při doléčení, kdy se příznivě projevují vysoušecí vlastnosti dehtu, k ošetření poranění při kanibalismu drůbeže a prasat.

*
*
*
*
*
*

You must be logged in to post a comment.